pastarchives.jpg [128x96]

Skąd wzięło się imię Szkoły Podstawowej w Małogoszczu?

W 1946 roku na posiedzeniu Rady Pedagogicznej pan Michał Zborowski zaproponował nowe imię Szkoły Podstawowej w Małogoszczu: 24 Lutego 1863 Roku. Nazwa została przyjęta większością głosów. Od tamtego czasu co roku, około 24 lutego, są organizowane uroczyste obchody imienin naszej szkoły.

Najważniejsze wydarzenia historyczne związane z Małogoszczem

22-23.01.1863

Wybuch Powstania Styczniowego

20.02.1863

Powstańcy pod wodzą Mariana Langiewicza wkraczają do Małogoszcza. Mieszczanie wydają na Rynku huczną ucztę na cześć żołnierzy. Wkrótce Langiewicz otrzymuje nominację na dowódcę powstania w województwie małopolskim, a także łączy swe siły z wojskami generała Jeziorańskiego. Siły powstańców urastają do trzech tysięcy ludzi.

24.02.1863

BITWA POD MAłOGOSZCZEM - oddziały polskie tracąc w bitwie kilkuset ludzi opuszczają miasto.

16.09.1863

DRUGA BITWA POD MAłOGOSZCZEM - kilkuset powstańców próbuje zdobyć Małogoszcz. Bitwa zakończyła się całkowitą klęską powstańców.

1867 rok

Małogoszcz traci na 129 lat prawa miejskie za pomoc powstańcom.