01 października 2017 21:06 | Aktualności

"Szachy- twórcze myślenie"

Od września  klasa IIa i IIIa Szkoły Podstawowej w Leśnicy  przystąpiła do realizacji   programu szachowego "Szachy- twórcze myślenie". Program ten  przewidziany jest na dwa lata. Realizowany jest przez jedną godzinę tygodniowo.

Szachy- królewska gra, rozwija pamięć  i ćwiczy wyobraźnię przestrzenną dziecka, poprawną koordynację ruchów, uczy określania odległości między przedmiotami, stron świata, kierunków lewo – prawo itd. Gra w szachy to żywa lekcja geometrii, która w sposób często przez ucznia niewidoczny, pomoże mu w matematyce.

Szachy mają również ważny wpływ  na psychikę dzieci. Gry strategiczne uczą nie poddawania się nawet w najtrudniejszej sytuacji, odpowiedzialności, ponoszenia konsekwencji własnych decyzji. Grając w szachy dziecko uczy się radzić sobie ze stresem i porażką. Rozwija opanowanie, koncentrację, determinację, cierpliwość, wytrwałość, odwagę. Młody człowiek nabiera szacunku do przeciwnika, gdyż żadnego przeciwnika nie można zlekceważyć. Gra w szachy przygotowuje do zdrowej rywalizacji i postępowania według zasad fair play. Wreszcie szachy są grą, rozrywką, świetną zabawą i mogą stać się pasją na całe życie.

Agnieszka Grzesik