05 grudnia 2017 13:14 | Aktualności

˝Dzień dobry - bez przemocy˝

To był ekscytujący wieczór, pełen emocji i wrażeń, kolejne zadanie w ramach Projektu " Dzień dobry bez przemocy" za nami. Jesteśmy pod wrażeniem wiedzy, umiejętności i życzliwości naszych Gości Grupy SGPO z Małogoszcza, gratulujemy pasji.

Takimi słowami podsumowane zostało spotkanie z młodzieżą w Królowej Woli w ramach realizacji projektu " Dzień dobry bez przemocy" w ramach Programu Osłonowego ,,Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie,,, edycja 2017, którego organizatorem jest Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  na które zostaliśmy zaproszeni aby przedstawić zakres naszej działalności w ramach Szkolnej Grupy Przysposobienia Obronnego działającej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Małogoszczu. Członkowie grupy przeprowadzili prelekcje nt. Survivalu, pomocy przedmedycznej oraz  wyposażenia jakie wykorzystujemy w czasie naszych zajęć. Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży. Po prelekcji, wszyscy uczestnicy udali się na wspólny posiłek oraz na dalszy ciąg rozmów o naszej działalności. Po spotkaniu udaliśmy się do zaprzyjaźnionej szkoły na nocleg. Następnie po zabraniu niezbędnego  sprzętu udaliśmy się na nocne działania w terenie. Bardzo duże wrażenie zrobiły na nas bunkry które zwiedzaliśmy nocą.

Drugiego dnia udaliśmy się do miejscowości Konewka.

Zwiedzaliśmy Trasę turystyczną „Bunkier w Konewce” , która  powstała w 2005 r. Znajduje się ona w lesie, 4 km od Spały, na terenie byłego kompleksu niemieckich schronów Gefechtsstand „Anlage Mitte”.

Obecnie do zwiedzania udostępnione są:

schron kolejowy długości 380 m, w którym znajdują się:

ekspozycja militariów, pojazdy wojskowe, modele schronów oraz niemieckich pociągów wojskowych, wystawy stałe, tematycznie związane z II wojną światową dotyczące fortyfikacji, uzbrojenia, dowództwu Ober-Ost w Spale, działaniom ruchu oporu w okolicy.

Schrony techniczne: hydroforni, kotłowni i elektrowni, z której do schronu kolejowego można przejść pod ziemią oraz do schronu kolejowego 80-cio metrowym odcinkiem kanałów technicznych. Schron studni głębinowej, chłodnica wody, zbiornik paliwa.

Następnie udaliśmy się do miasteczka Spała gdzie po zwiedzeniu ciekawych miejsc udaliśmy się do Centralnego Ośrodka Sportu - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Spale. COS OPO Spała słynie z profesjonalnej kompleksowej bazy treningowo-pobytowej służącej polskim i zagranicznym kadrom narodowym.

Po zwiedzeniu  Centralnego Ośrodka Sportu , udaliśmy się do miejscowości Inowłódz, gdzie jedną z atrakcji turystycznych znajdujących się tu, jest romański kościół Św. Idziego.

Inną atrakcją Inowłodza są ruiny zamku zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego. Zamek inowłodzki był warownią, która miała ważne  znaczenie strategiczne.

Serdecznie dziękujemy p.Romanowi R. za umożliwienie bezpłatnego zwiedzania tak ciekawych miejsc i aktywnie spędzony weekend.

SGPO