05 lutego 2018 14:18 | Aktualności

74 rocznica odbicia żołnierzy Armii Krajowej z siedziby Gestapo w Jędrzejowie.

2 lutego przypadała 74  rocznica odbicia żołnierzy Armii Krajowej z siedziby Gestapo w Jędrzejowie. Z tej okazji odbyły się upamiętniające to wydarzenie uroczystości z udziałem ministra – szefa Urzędu ds. Kombatantów Jana Józefa Kasprzyka  oraz starosty jędrzejowskiego na które została zaproszona Szkolna Grupa Przysposobienia Obronnego działająca przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Małogoszczu.
       Rozpoczęły się one złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą żołnierzy AK, znajdującą się na placu przy I Liceum Ogólnokształcącym w Jędrzejowie. Następnie w Opactwie Cystersów odbyła się uroczysta Msza Święta, następnie  uczestnicy przemaszerowali pod pomnik majora Stefana Gądzio- Kosa przy Zespole Szkół Ponadgminazjalnych nr 2,gdzie  nastąpiła centralna część uroczystości. Minister Jan Kasprzyk wręczył medale „Pro Patria” za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem majora Gądzio – Kosa uczestniczy uroczystości przeszli do budynku szkoły, gdzie odsłonięta została tablica poświęcona pamięci Piotra Kurka – działacza kombatanckiego, syna kapitana Józefa Kurka „Halnego”, dzięki któremu na ziemi jędrzejowskiej podjętych zostało wiele działań utrwalających etos Armii Krajowej.