16 kwietnia 2018 12:03 | Aktualności

Pamięci Żołnierzy Wyklętych....

Uczniowie klas VI Szkoły Podstawowej w Małogoszczu w ramach uczczenia przypadającego na 1 Marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na lekcjach historii poznali dzieje polskiego podziemia niepodległościowego w latach 1944-1956. Zajęcia odbywały się w oparciu o liczne materiały archiwalne zgromadzone na portalu Pamięć. pl- ,,Wirtualna paczka” poświęcona sylwetkom najwybitniejszych i najbardziej zasłużonych w walce o suwerenną Polskę żołnierzom, których nazywano ,, Wyklętymi”. Szczegółowo poznano działalność konspiracyjną: Heronima Dekutowskiego (ps. ,,Zapora”), Danuty Siedzikówny (ps. ,,Inka”), Ryszarda Widelskiego (ps. ,,Irydion”), Antoniego Olechnowicza (ps. ,,Krzysztof”) oraz oficera AK Zygmunta Szendzielarza (ps. ,,Łupaszka”).

Najwięcej emocji wzbudziło obejrzenie bardzo wymownych spotów poświęconych Żołnierzom Wyklętym przygotowanym przez: krakowski oddział IPN pt. ,,Jeden cel. Niepodległość” oraz Telewizję Polską pt.,, Niezłomni”.

Ponadto wszyscy uczniowie klas IV-VII mogli zobaczyć na korytarzu szkolnym wystawę okolicznościową pt.,,Ocalić od zapomnienia...- Żołnierze Wyklęci”, która prezentowała pokolenie młodych, oddanych bezgranicznie sprawie Ojczyzny ludzi, którzy za ofiarną walkę zapłacili największą cenę – życie.

W ramach pozaszkolnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przedstawiciele klas VII uczestniczyli w Wojewódzkim Koncercie pt.,,Moja Niepodległa” który odbył się w Kieleckim Centrum Kultury z inicjatywy Delegatury IPN w Kielcach oraz Stowarzyszenia Passionart. Koncert pozwolił w ciekawy i przystępny sposób przyswoić wiedzę o bohaterach i ważnych wydarzeniach z dziejów historii Polski. Muzyczna podróż pokazywała 250 lat nieprzerwanych polskich zmagań prowadzonych przez imię wolności i niepodległości.

Ostatnim już przedsięwzięciem kończącym szkolne obchody święta Żołnierzy Niezłomnych będzie udział 24 kwietnia 2018 roku naszych uczniów w Powiatowym Konkursie o ,,Żołnierzach Wyklętych” organizowanym przez Urząd Miasta w Jędrzejowie. Reprezentantami naszej szkoły będą: Magdalena Raus z klasy VII c oraz Maciej Boguszewski z klasy VI b .

Zaangażowanie uczniów Szkoły Podstawowej w Małogoszczu  w liczne przedsięwzięcia o charakterze historycznym świadczą o ich świadectwie pamięci o tych, którzy w walce o naszą suwerenną Polskę  poświęcili swoją młodość i życie.

Magdalena Wiklina